بررسی عوامل فردی و محیطی موثر در پیشگیری زودرس از جرایم دانش آموزان مقطع دبیرستان

نویسندگان

چکیده

با توجه به حساسیت دوره­ی نوجوانی و آسیب‌پذیر بودن نوجوانان، شناخت نوجوانان و ویژگی‌های منحصر به فرد آنان و خانواده و شرایط و نوع شرایط حاکم بر آن و نیز تعامل این دو مؤلفه با هم، که می‌توانند باعث بروز و ظهور استعدادهای آنان شوند و یا اینکه باعث به انحراف کشانده شدن و عدم بروز استعدادهای نوجوانان شوند و مسائل و پیامدهایی را مانند انحرافات رفتاری و اجتماعی از قبیل بزه­کاری را به همراه داشته باشد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
دانش­آموزان قشر عظیمی از جمعیت کشور را تشکیل می­دهند. در همه کشورها دنیا به طور اعم و در کشور ما به طور اخص مسائل مدارس، آموزشگاه­ها و دانشگاه­ها و عوامل جسمانی و روان­شناسی در میان دانش­آموزان و دانشجویان دامنه وسیعی به خود می گیرد و به نظر می­رسد که عوامل متعددی سلامت جسمانی و روانی آن­ها را به خطر می­اندازد.
چنین برداشت می­شود که در مقوله سیاست کنترل جرم برای این گروه­های سنی یک سیاست پیشگیری خاصی اتخاذ شود. هدف از این سیاست، کاهش موارد بزه در اطفال و دانش­آموزان، حمایت از آنها و پیشگیری از بزه­کاری و اصلاح آنان است. بنابراین ما نیز در این پژوهش به روش مروری وبا استفاده از مقالات و کتب مختلف به شناسایی و بررسی عوامل فردی و محیطی موثر در پیشگیری زودرس از جرایم دانش آموزان مقطع دبیرستان خواهیم پرداخت.

کلیدواژه‌ها